הדברת עש המזון: מאיפה הוא מגיע ולמה?

המדריך להדברת והרחקת עש המזון

עש המזון הוא חרק בצבע חום אפרפר, המגיע לגודל 10 ס"מ. העש פעיל בשעות החשכה ובמשך היום העש מסתתר במקומות חשוכים. עש המזון גורם לנזק רב, בעיקר למזון ולארונות בהם מאוכסן המזון. עש המזון כמו רוב החרקים בעלי גפי פה חדים, יכולים לעשות חורים בשקיות המזון ודרך החורים הקטנים נכנסים פנימה. בימים האלו שהטמפרטורות עולות אנו נתקלים ביותר מזיקים, אחד מאותם מזיקים הוא עש המזון, יש כאלו שנוטים להתבלבל בין עש המזון לעש הבגדים. עש המזון ההודי –ניזון ממאכלים יבשים שיש לכל אחד מאיתנו במטבח.

איך יודעים שעש המזון נמצא במטבח שלנו?

קודם כל אתם תראו אותו, הדרך הטובה ביותר לזיהוי הימצאות של מזיק היא פשוט לראות אותו באופן פיזי בעיניים. דרך נוספת היא לראות מן תולעים קטנים בתוך השקיות של המזון, בעיקר באריזות מזון פתוחות. בחלק מהמקרים ניתן לראות אותם גם באריזות סגורות. לעיתים, חרקי המזון חדרו לאריזה כבר במפעל לפני אריזתם, ועלולים להתפשט בארון לעוד אריזות מזון ושקיות אחרות.

איך עש המזון הגיע אליי לבית?

דרך הכניסה העיקרית של עש המזון אליכם לבית היא מהחנויות. אתם עושים קניות מהסופר, או מזמינים משלוח, המוצרים מגיעים אליכם לבית מאריזות קרטון במחסנים. בתוך אותן אריזות קרטון, ייתכן מאוד וקיימים שרידים של העש והוא יתחיל להתרבות אצלכם בקצב מהיר. הביצים כמעט בלתי נראות והן אלו שגורמות לכל הבעיה. הביצים בוקעות מיד עם הכניסה אליכם למזווה, הן גורמות נזק לאריזות המזון, ודורשות מאתנו לזרוק את כל המזון לאשפה. מעבר לתחושת החוסר היגיינה מדובר גם על נזק כלכלי של זריקת כל מוצרי המזון שיכולים להגיע למאות שקלים במקרים קיצוניים. חשוב לדעת כי קצב ההתרבות של העש הוא מהיר במיוחד, כל נקבה של עש המזון יכולה להטיל 200 ביצים בכל מחזור חיים. כלומר, המגפה מתפשטת אצלכם בבית בתוך ימים ספורים בלבד.

איך להתמודד עם עש המזון?

ראשית יש לוודא שאתם מאחסנים את כל אריזות המזון שלכם בתוך קופסאות סגורות, העדיפות היא כמובן לקופסאות זכוכית שדרכה עש המזון לא יכול לעבור. חשוב להבין שגם אם יש בבית אריזות מזון סגורות עדיין עש המזון יכול למצוא דרכים להיכנס לתוך המזון שנמצא בפנים. ככל שתתנו לו יותר זמן לשהות במזון , הוא יתרבה בקצב מהיר יותר והטיפול בו עלול להיות קשה מאוד.

דרך התמודדות נוספת היא מלכודת עש המזון

המלכודת לוכדת אותו כך שאתם נפטרים מאותו עש שנלכד ובמקביל מונעים את קצב ההתרבות שלו. המלכודת היא פשוטה ונוחה מאוד לשימוש, כל מה שאתם צריכים לעשות הוא רק להציב את המלכודת במקום בו זיהיתם הימצאות של עש, ולאחר מכן בזכות פרומון המשיכה שיש במלכודת העש ייכנס פנימה. רק צריך לפנות את המלכודת והינה לכם פתרון קל, מהיר ופשוט. לפרטים נוספים על מלכודת עש המזון לחצו כאן.