טיפים לגידול חסה אורגנית | איך לגדל חסה בבית - המדריך המלא לגידול חסה

גנן מגדל עלי חסה אורגנית לבד בבית להכנת סלטים טעימים

חסה היא אחד הירקות הפופולריים ביותר בעולם. היא נחשבת למקור טוב של ויטמינים A, C, K, ותרכובות נוגדות חמצון. להוסיף ירוק טרי ובריא לתזונה שלכם. היא גם דרך מצוינת לחסוך כסף. במדריך זה, אנו נלמד איך לגדל חסה בבית, בקלות ובאופן אורגני, איך להוסיף ירוק טרי ובריא לתזונה שלכם ועל הדרך לחסוך קצת כסף. המדריך שלנו יכלול את כל המידע שאתם צריכים, החל מבחירת הזרעים והאדמה, דרך שתילת החסה ועד לקטיף שלה. 

איך אפשר לגדל חסה אורגנית בבית על אדן החלון - המדריך המלא

אני זוכרת את הפעם הראשונה שגידלתי חסה. הייתי ילדה, והתרגשתי מאוד לראות את הזרעים נובטים והעלים צומחים. זאת הייתה חוויה מדהימה, וזה עורר בי את האהבה לגינון. חסה טרייה שנקטפה זה עתה היא תענוג נדיר, אך בעזרת קצת ניסיון, גם אתם יכולים ליהנות ממנה כל השנה! 

אתם יכולים לגדל את החסה שלכם לבד בבית על אדן חלון וליהנות מתוצרת אורגנית, בריאה וטעימה. הטעם של ירקות טריים שנקטפו זה עתה הוא תענוג שאין דומה לו. רבים מאיתנו יכולים ליהנות מהתענוג הזה רק בעונות האביב והסתיו. למרות זאת, מי שחובב סלטים, יכול לגדל חסה בביתו לאורך כל החורף. ללא קשר לאור השמש המוגבל, ניתן לייצר שפע מתמשך של הירוקים האהובים עלינו על אדן החלון בביתנו.

גידול חסה בבית | איך להתחיל לגדל את הירקות בעצמנו?

גידול ירקות בבית זו דרך מצוינת לחסוך כסף, לאכול בריא יותר, ולהיות יותר עצמאיים. חסה היא אחד הירקות הקלים ביותר לגידול בבית, והיא יכולה לשמש במגוון מנות, כמו סלטים, כריכים, תבשילים ועוד. בשביל לגדל את החסה בביתכם, אתם צריכים רק כמה דברים בסיסיים: זרעי חסה, אדמה לשתילה, אדנית / או קערה לשתילה. אתם יכולים לשתול את החסה באדן החלון שלכם, או בגינה קטנה בחוץ. עם מעט מאמץ, תוכלו ליהנות מחסה טרייה וטעימה, שנקטפה זה עתה.

תנאי גידול | בחרו מקום מואר לחסה

בחרו מקום מואר היטב, עם לפחות 6-8 שעות של אור שמש ישיר מדי יום. חלון הפונה דרומה הוא הטוב ביותר, אך גם חלונות הפונים מערבית או מזרחית יכולים להיות מתאימים. העדיפו חלון הפונה דרומה, שכן הוא מספק את כמות האור הגדולה ביותר, אם אין לכם חלון הפונה דרומה, תוכלו לשתול את החסה בחלון הפונה מערבית או מזרחית, אך תצטרכו לספק לה יותר אור בעזרת נורות גידול. הימנעו מלהניח את החסה במקום שבו היא תהיה חשופה לרוחות קרות או למקורות חום פעילים. הרחיקו את החסה מחיות מחמד שובבות, שעלולות לאכול אותה או לפגוע בה.

חשוב ביותר | בחרו את האדנית ומצע הגידול

בחרו את האדנית שלכם, מצע הגידול וזרעים. בחרו אדניות עם ניקוז טוב בגודל 15-10 ס"מ. עבור הקרקע, בחרו תערובת לשתילה אשר מיועדת לזריעת זרעים, אל תשתמשו באדמה של גינה או "אדמת עציצים", שהיא לעתים קרובות גסה מדי לזריעת זרעים. כשזה מגיע לבחירת זרעים, חלק מהזנים מתאימים יותר לגידול ביתי וידועים שהם גדלים היטב באור חורף.

לשתול חסה | כמה אדמה צריך לשתילת זרעי החסה

הרטיבו את האדמה עם מים כדי להכין אותה לשתילה, ולאחר מכן מלאו את האדניות בכ-10-7 ס"מ של תערובת מוכנה. פזרו את הזרעים על גבי התערובת או סדרו את הזרעים בשורות, תוך ניסיון לשמור עליהם במרחק של כ-2.5 ס"מ זה מזה. כסו את הזרעים בשכבה דקה מאוד של תערובת שתילה. בשביל לשמור על הלחות, כסו אותם (באופן רופף) בעטיפת ניילון או במכסה. בדקו מדי יום אחר סימני נבטים. ברגע שהנבטים מופיעים, הסירו את הכיסוי ושמרו על השתילים לחים אך לא מוצפים במים.

לגדל חסה אורגנית בבית להכנת סלטים ואוכל טעים וטרי

גידול החסה | מעקב אחר צמיחה, דישון ועוד

חסות עדינות זקוקות לתשומת לב נוספת כאשר גדלות בבית. השתילים שלכם אמורים להיראות ירוקים וחזקים; צמחים רזים ומצהיבים מורעבים לאור. ברגע שהצמחים הזעירים שלכם מתחילים להצמיח את הסט הראשון של העלים שלהם, התחילו להזין אותם בדשן מדולל עדין, אל תשכחו לבדוק את רמת הלחות כדי לוודא שהשתילים שלכם לחים אך לא מוצפים.

קטיף | החלק הכי מתגמל

תוך כ 3-4 שבועות, בייבי חסה ביתית צריכה להיות בגובה כ 10-12 ס"מ ומוכנה לקטיף. קטפו רק את מה שאתם שצריך מבלי לפגוע בצמח. התחילו לקטוף מהעלים החיצוניים תחילה, גזרו כל עלה בבסיס הצמח, כ-2.5 ס"מ מהאדמה. השאירו את העלים הנותרים לגדול ולצמוח עוד כמה ימים. כאשר הקטיף הושלם, שתלו סט זרעים חדש.

לגדל ירקות | טיפים נוספים עבור גידול החסה בבית / בגינה

  • חסה זקוקה ל-6-8 שעות של אור בהיר מדי יום. בחרו חלון הפונה דרומה או מערבית.
  • חסה זקוקה לאדמה לחה אך לא מוצפת. פשוט השקו את השתילים שלכם כאשר האדמה מתחילה להתייבש.
  • דשנו את השתילים שלך אחת לשבוע עם דשן מדולל עדין.
  • הסירו עלים מצהיבים או חומים מהצמחים שלכם על מנת למנוע התפשטות של מזיקים או מחלות מראש.
  • השתמשו במכסה פלסטיק או זכוכית כדי לשמור הכי טוב על הלחות סביב השתילים.
  • אם האדמה שלכם יבשה מאוד, השקו את השתילים במים חמים כדי למנוע טראומה לצמחים.
  • אם האדמה שלכם רטובה מדי, הניחו לה להתייבש מעט לפני השקיה נוספת.

עם מעקב קפדני, תוכלו לגדל חסה טרייה וטעימה בבית כל השנה, גם בחורף או ללא גישה לחלל חיצוני. על ידי ביצוע שלבים אלה ומתן הטיפול הדרוש, ניתן לגדל בהצלחה ירק טרי וליהנות מסלטים וכריכים טעימים באיכות גבוהה בכל עת!