עצי פרי שאתם תוכלו לגדל מזרעים וגלעינים של פירות

עצי פרי - קלמנטינות

לימונים

בחרו לימון טרי עם גלעינים בריאים, הסירו את הקליפה מהלימון, נגבו את הגלעינים בעדינות עם מטלית לחה, והשרו את הגלעינים במי ורדים למשך 24 שעות. השתמשו בסכין כדי לפתוח את הגלעינים ולהוציא את הזרעים, זרעו אותם באדמה פוריה בעציץ קטן. הניחו את העציץ במקום מואר היטב, אך לא בשמש ישירה. השקו את העציץ במים.

קלמנטינות

זרעו את הזרעים בעונת האביב, כאשר הטמפרטורות חמות, השתמשו בעציץ קטן עם תערובת אדמה פוריה. השקו את העץ באופן קבוע, אך אל תשקו אותו יתר על המידה. הניחו את העץ במקום מואר היטב, אך לא בשמש ישירה, דשנו את העץ פעם או פעמיים בשנה. כאשר העץ מגיע לגובה של כ-15 סנטימטרים, ניתן להעביר אותו לעציץ גדול יותר.

תפוחים

עצי תפוח גדלים מזרעים, אך לוקח להם כמה שנים להבשיל ולהיות ראויים לאכילה. זרע טרי יגדל מהר יותר מזרע בוגר יותר. כדי להגדיל עוד יותר את הסיכוי שהזרעים ינבטו, ניתן לזרוע אותם בסתיו, מיד לאחר הקטיף. הזריעה בסתיו תאפשר לזרעים לעבור את תקופת הקור הדרושה להם כדי לנבוט. עם קצת סבלנות וטיפול, תוכל לגדל עץ תפוח משלכם.

עצי פרי שונים שניתן לגדל מגרעינים של פירות: תפוחים, לימונים, תפוזים, אפרסקים וקלמנטינות

אגסים

גידול עץ אגסים מגלעינים הוא תהליך פשוט, אך חשוב לציין שהוא עשוי שלא להצליח. הסיבה לכך היא שזרעי אגסים לא תמיד ינבטו, וגם אם הם ינבטו, הם עשויים לא להיות זהים לעץ האגסים שממנו נלקחו הגלעינים. כדי להגדיל את הסיכוי שהזרעים ינבטו, ניתן לזרוע אותם בסתיו, מיד לאחר הקטיף. הזריעה בסתיו תאפשר לזרעים לעבור את תקופת הקור.

דובדבנים

כדי לגדל דובדבן מגלעיני הפרי תצטרכו: גלעינים טריים, מי קרח, אדמה פוריה, עציץ קטן, תבנית ניקוז ומגש. חשוב לציין שרק חלק מהגלעינים יינבטו ויתפתחו לעצים. הסיבה לכך היא שגלעיני דובדבן מכילים חומר בשם אמיגדלין. השריית הגלעינים במי קרח מסייעת להמיס את האמיגדלין, מה שמגדיל את הסיכוי שהם ינבטו.

אפרסקים

התחילו בבחירת פרי טרי עם גלעינים בריאים. הסירו את הגלעינים מהפרי ושטפו אותם היטב. לאחר מכן, יש להשרות את הגלעינים במי ורדים למשך 24 שעות. השרייה זו תעזור להסיר כל חומר רעיל מהגלעינים. אחר כך, ניתן לזרוע את הגלעינים באדמה פוריה בעציץ קטן. חשוב לשמור על האדמה לחה, אך לא רטובה מדי ולדשן פעמיים בשנה.

שזיפים

בחרו שזיף טרי עם גלעינים בריאים והשרו אותם ל-24 שעות, זרעו את גלעיני השזיף באדמה פוריה בעציץ קטן. העציצים אמורים להנביט בתוך 4-6 שבועות. לאחר שהשתילים נובטים, יש להעביר אותם לעציצים גדולים יותר. יש להמשיך להשקות את העצים באופן קבוע ולדשן אותם פעמיים בשנה, עצים צעירים יתחילו להניב פירות בתוך 4-6 שנים.