איך להיפטר מכנימות: כך תיפטרו מכנימה בגינה ובבית לבד

כנימות - סוגים ודרכים להיפטר מהן בקלות

כנימות היא תת-סדרה מסדרת הפשפשאים. הכנימות נפוצות בכל רחבי העולם וניזונות בדרך כלל מעלים. הן מזיקות בעיקר לגידולים חקלאיים ולצמחי נוי ולכן חשוב לדעת איך לזהותן ואיך להיפטר מהן בקלות, ריכזנו עבורכם בצור מרקט אונליין מדריך ופתרונות להדברת כנימות.

הכירו את האויב: כנימה קמחית

הכנימה הקמחית היא חלק ממשפחת המזיקים הקמחיים והיא מופיעה על עלים, גבעולים ופירות. ניתן לזהות את הכנימות הבוגרות לפי גודלן הנע בין 2 ל-7 מ"מ ובשל גופן הרך המכוסה שעווה קמחית, המדמה צמר לבן עם פסים. את הנימפות (הכנימות הצעירות) ניתן לזהות לפי צבע גופן הצהוב ללא השעווה ועיניהן האדומות.

לאיזה נזק גורמת הכנימה הקמחית?

הכנימה הקמחית גורמת נזק רב לצמחים. הכנימה ניזונה מהחומרים החיוניים שבתוך הצמח ולמעשה שואבת ממנו את החיים. בשל כך הצמח נחלש והעלים מסתלסלים, הופכים לצהובים ואף נושרים. הכנימות מתרבות במהירות וכל אחת מהן מסוגלת להטיל בין 300 ל-600 ביצים.

איך להיפטר מכנימה קמחית?

במידה ומדובר בתחילת הופעתה על הצמח, ניתן להשתמש ב"תרופות סבתא" - לנקות את העלים בעזרת מטלית לחה או בעזרת ריסוס מים קל מספר פעמים בשבוע עד להיעלמות הכנימות. חשוב לציין כי הטיפול היעיל ביותר הינו שימוש בחומרים המיועדים במיוחד לקטילת כנימות כגון:

  • פלאש - תכשיר רב עוצמה להדברת סוגים שונים של כנימות, בניהן כנימה קמחית.
  • קונפידור - תכשיר סיסטמי חזק ויעיל במיוחד לקטילת כנימות, ומזיקים נוספים.
  • נימפר - תרסיס אורגני נגד כנימה קמחית, כנימות עלה ועש הטבק, ללא פגיעה בצמח.

הכירו את האויב: כנימת עלה

את כנימת העלה קשה לזהות בשל גודלה הקטן הנע בין 2 ל-4 מ"מ ובשל צבעיה המגוונים - ירוק, צהוב, חום, אפור, שחור ואדום. כנימות העלה הבוגרות נמצאות בדרך כלל בגבעולים בתחתית העלים והן מאופיינות בשני זוגות כנפיים שקופות. לכנימות עלה צעירות אין כנפיים וגופן רך בצורת אליפסה עם רגליים דקיקות.

לאיזה נזק גורמת כנימת עלה?

כנימת עלה מחלישה ומחוררת את צינורות העלים ומפרישה נוזל בשם “טל הדבש” היוצר אזור נגוע לגידול פטריות. פעולות אלה פוגעות בתהליך הפוטוסינתזה של הצמח ובכך מחלישות אותו, גורמות לעלים להצהיב או להשחים ולעיתים לנשור.

איך להיפטר מכנימות עלים?

ישנו מגוון רחב של תכשירים אורגניים ידידותיים לסביבה אשר מיועדים לטיפול בכנימת העלה: תרכיז נימפר / תרסיס נימפר / נימיקס 45. ישנו גם מגוון רחב של תכשירים כימיים לחיסול מהיר של הכנימות: תרסיס הדברה של אקוגן / פלאש / קונפידור / סייפן - אלו תכשירים חזקים במיוחד!

הכירו את האויב: כנימת עש הטבק

כנימת עש הטבק הינה חרק זעיר מסדרת הפשפשאים. הכנימה מופיעה בגידולים חקלאיים ובגינות ועיקר פעולתה מתבצעת בחודשי אוגוסט - ספטמבר. אורך גופה של כנימת עש הטבק נע בין 1 ל- 2 מ"מ בממוצע. לכנימה זוג כנפיים בצבע לבן באורך 2-3 מ"מ וצבע גופה צהוב בהיר, המכוסה שעווה לבנה. כאשר הכנימות מופיעות על הצמחים, ניתן לראות נקודות קטנות על גבי החלק התחתון של העלים (שם הן נמצאות בדרך כלל), בשל אהבתן ללחות. בנוסף, צבע וצורת העלים משתנה.

לאיזה נזק גורמת כנימת עש הטבק?

הכנימה ניזונה מ-600 זנים שונים של גידולים וצמחים, כגון: עגבנייה, מלפפון, בטטה, ועוד ולכן מסכנת את גידולי הפירות. בנוסף, כנימת עש הטבק מתקיימת ממציצת לשד העלים (נוזל התא המכיל סוכר). לאחר מכן היא מפרישה את “טל הדבש” (חומר מתוק ודביק) הגורם לתופעה של “פייחת” (פטרייה שחורה ודביקה על גבי העלים). פעולות אלה של הכנימה מביאות להיחלשות הצמח ולאיבוד החיוניות שלו.

איך להיפטר מכנימת עש הטבק ופייחת?

ישנם מספר תכשירים לטיפול בכנימת עש הטבק, אותם תוכלו לרכוש באתר של צור מרקט אונליין כגון:

  • סייפן - תכשיר סיסטמי ידידותי לסביבה להדברת כנימות, הפועל כרעל קיבה ומגע באופן בררני, ללא פגיעה במערכת הסביבתית.

  • קונפידור - תכשיר סיסטמי הנקלט בשורשים ומועבר דרך צינורות ההובלה של הצמח אל כל חלקיו. פעולה זו גורמת לקטילה מהירה של המזיקים.

  • ביו סבירסקי אקרית טורפת - פועל כהדברה ביולוגית בעזרת אקרית טורפת, הניזונה מכנימת עש הטבק ללא שימוש בחומרים כימיים וברעלים.

  • נימפר - תרכיז / תרסיס אורגני ידידותי לסביבה נגד כנימות, המספק הגנה על עלוות הצמח באופן בטוח, ללא פגיעה בצמח ובסביבה.

  • קונפידנס - תכשיר סיסטמי יעיל ורב עצמה להדברת כנימת עש הטבק. התכשיר מתאים לשימוש בחקלאות ביתית ותעשייתית.

מקווים שהצלחתם להבין מי הן הכנימות ולמה חשוב להיפטר מהן במהירות.

לפרטים נוספים וביקור במחלקת הדברת מזיקים וכנימות בצור מרקט אונליין לחצו כאן.