איך להיפטר מעובש בעצמכם: המדריך לטיפול בעובש

איך מונעים ומסירים עובש בבית?

מלבד נוף ירוק וטיפות על החלון, החורף משאיר אחריו נזק רב בקירות הבית. השילוב של המים והחום במקלחת יוצר לחות באוויר, המצטברת על הקירות, חודרת את שכבת הצבע ומייצרת רטיבות. רטיבות מוזנחת מתפתחת לעובש ולאחר מכן לקילופי צבע. מלבד מפגע אסתטי, התפתחות זו עלולה לגרום לריח רע, בעיות בדרכי הנשימה ונזקים קריטיים למבנה. למה דווקא בחורף? הפרשי טמפרטורות: למשל, אדים של אוויר חם העולה עד לתקרה הקרירה.

איך נוצר עובש בקירות הבית?

ראשית יש להבין כי עובש משתייך לממלכת הפטריות - אורגניזם. תפקידו במערכת האקולוגית הוא פירוק ועיכול חומרים כמו עלים נופלים, עצים, חרקים ופגרים של בעלי חיים. לכן, בתנאים מתאימים הפטרייה מזיקה לרהיטים, מזון וחומרי בניין. העובש מורכב מאורגניזמים חיים שחודרים לאוויר שאותו אנו נושמים ומסכנים בעיקר קבוצות סיכון כמו נשים בהריון, קשישים, חולי אסתמה ובעלי בעיות בדרכי הנשימה. אם העובש עובר למצב של טחב אז הסכנה גדלה אף יותר.

רשימת הכלים והחומרים שיש להכין לפני הסרת העובש:

 • מרית שפכטל
 • שפכטל למילוי - חומר למילוי סדקים ושברים בקירות
 • יריעת ניילון / או קרטון להגנה על הרצפה
 • בונדרול - חומר המקשר בין הצבע לקיר
 • צבע - צבע אקרילי במידה ומדובר בחדרי אמבטיה
 •  מברשת לצבע / או רולר
 • יש לקנות חומרים לפי חומרת הבעיה, לרוב ליטר בונדרול, ליטר חומר שפכטל וליטר צבע יספיקו. תחילה, חשוב למצוא את מקור העובש- רטיבות, או תקלה בצנרת.

שלבי הטיפול בעובש

 1. תחילת הטיפול - קודם כל פרסו ניילון שישמור לכם על הרצפה ועל הניקיון באזור המטופל. השתמשו במטלית ודלי עם מים ואקונומיקה (ביחס של 1:5) ושפשפו את הקיר עליו הצטבר העובש.

 2. גרדו את האזורים הנגועים בעובש - השתמשו במרית שפכטל על מנת לגרד את הטיח והצבע, מבלי להפעיל כוח.

 3. ניקוי ושטיפת הקיר - נקו את הקיר באמצעות מטלית ספוגה במים והורידו את שאריות האקונומיקה, על מנת שהצבע ידבק טוב יותר אל הקיר. לאחר מכן, המתינו כחצי שעה להתייבשות הקיר.

 4. שיוף שאריות השפכטל - השתמשו בנייר שיוף וחברו אותו למשטח ישר כמו קוביית עץ או גומי. שייפו את האזורים בהם נותרו שאריות שפכטל בעדינות כדי להגיע לרמת גימור גבוהה. במידה ושייפתם יתר על המידה, ניתן למרוח עוד שפכטל על האזור ולשייף מחדש.

 5. בונדרול - בונדרול הוא הגורם שמקשר בין הקיר לבין הצבע. מרחו בנדיבות כדי להבטיח שלא ייווצרו סדקים או קילופים בצבע לטווח ארוך. שימו לב כי הבונדרול הינו שקוף ולא בהכרח תצליחו להבחין היכן מרחתם והיכן לא. לכן חשוב להקפיד על יסודיות במהלך המריחה. בסיום, המתינו כשעתיים לייבוש מלא.

 6. צבע את האזורים הנגועים - מומלץ לצבוע את הקיר בשתי שכבות אחידות של צבע ולהמתין בין שכבה לשכבה כשעה.

ו…זהו! הצלחתם לחסוך כ-1,500 ש"ח בזכות העובדה שטיפלתם בעובש בעצמכם - מקווים שאתם מרוצים מהתוצאה :) יש לכם שאלות? צרו אתנו קשר במייל, בצ’אט האתר ובטלפון אנחנו כאן עבורכם! לצפייה במוצרים במחלקת ציוד הצביעה בצור מרקט אונליין לחצו כאן.