גידול לבנדר | איך לגדל לבנדר בבית / בגינה? - המדריך המלא לגידול צמח הלבנדר

פרחי לבנדר על דלפק / כיור אמבטיה, פרחי לבנדר פורחים בצבע סגול בתוך אדניות ואביזרים לאמבטיה. 

לבנדר - צמח רב שנתי יפהפה ושימושי שניתן לגדל בקלות בבית או בגינה. עם טיפול נכון, שיח רב שנתי של לבנדר יכול לצמוח ולפרוח שנים רבות ולספק לכם שנה שלמה של יופי וריח. לבנדר הוא צמח רב-תכליתי וניתן להשתמש בו בדרכים רבות. צמחי לבנדר משמשים להכנת שמן אתרי, סבונים, קרמים ותמציות. את העלים של הלבנדר ניתן לייבש ולהשתמש בהם בתור תבלין או תה. לבנדר הוא שיח קסום ויפה שיכול לשמש לקישוט גינות, ערוגות וגינות תבלינים.

לגדל לבנדר: צמח ריחני ומרפא

גידול לבנדר בבית או בגינה זו חוויה מתגמלת, שכן, לעשב ריחני ורב-תכליתי זה יש שימושים רבים בבישול, קוסמטיקה וארומתרפיה. לבנדר הוא צמח עמיד הצומח וגודל באדמה מנוקזת היטב ובשמש מלאה, מה שהופך אותו לבחירה אידיאלית עבור גננים בכל רמות המיומנות. בין אם יש לכם גינה גדולה או סתם מרפסת קטנה, ניתן לשתול צמחים של לבנדר בקלות בעציצים או לשתול שתילים / זרעים ישירות באדמה בגינה שלכם.

לבנדר: צמח בעל היסטוריה ארוכה

השימוש בלבנדר כצמח מרפא ידוע כבר מימי קדם. המצרים השתמשו בפרחים / עלים של הצמח לטיפול בבעיות עור, כגון אקנה ופסוריאזיס. הם גם השתמשו בו כדי להרגיע כאבי ראש ונדודי שינה. לבנדר היה נחשב עבורם צמח חשוב מאוד, והוא שימש לעתים קרובות בטקסים דתיים. ברומא העתיקה, לבנדר היה פופולרי לשימוש בבישול ובקוסמטיקה. הוא שימש גם כדי לנקות את האוויר ולשפר את הריח בחדר האמבטיה. רומאים עשירים היו נוהגים לארח אורחים בחדר אמבטיה מלא בלבנדר, כדי ליצור אווירה מרגיעה ונעימה. 

השימוש בלבנדר כצמח מרפא נמשך גם בימינו. הוא משמש לטיפול במגוון בעיות, כגון:

 • בעיות עור: אקנה, פסוריאזיס, כוויות, עקיצות חרקים.
 • בעיות שינה: נדודי שינה, מתח, חרדה.
 • בעיות עיכול: עצירות, גזים, שלשול.
 • כאבי ראש: מיגרנות, כאבי ראש מתח.

צמח רב תכליתי: מגוון רחב של שימושים

לבנדר הוא צמח רב-תכליתי, שניתן להשתמש בו בדרכים רבות. פרחי לבנדר משמשים להכנת שמן אתרי, סבון, מלחי אמבטיה, מטהרי אוויר, קרמים ותמציות. הוא גם ידוע בתור דוחה טבעי ומרחיק את מזיקי עש הבגדים. את העלים של הלבנדר ניתן לייבש ולהשתמש בהם כתבלין או להכנת תה. לבנדר הוא גם צמח נוי מושך שיכול לשמש לקישוט גינות, ערוגות וערוגות תבלינים.

גידול לבנדר: איך לגדל צמח לבנדר בהצלחה?

על מנת לגדל לבנדר בהצלחה, חשוב לבחור את הזן המתאים לאקלים ולתנאי הגידול שלכם. לבנדר אנגלי הוא הסוג הנפוץ ביותר בנוסף, הוא גם הזן העמיד ביותר, ומייצר פרחים סגולים יפים. זנים פופולריים נוספים כוללים לבנדר צרפתי, בעל פריחה ייחודית דמוית פרפר, ולבנדר ספרדי, הידוע בעלים בעלי השיניים ובניחוחו הייחודי. בעת בחירת זן לבנדר, בדקו את האקלים ואת תנאי הקרקע באזור שלכם. צמחי לבנדר מעדיפים אדמה מנוקזת היטב עם רמת pH בין 6.5 ל-7.5. הם גם צומחים וגודלים בשמש מלאה, אז וודאו שהמיקום שבחרתם מקבל לפחות 6-8 שעות של אור שמש ישיר ביום. בנוסף לבחירת הזן הנכון, טיפול ותחזוקה נכונים חיוניים לצמחים הללו. עבור לבנדר אדמה מנוקזת היטב זה חשוב מאוד לצמיחה מיטבית, לבנדר זקוק גם להשקיה סדירה ודישון (אך הימנעו מהשקיית יתר). גיזום לבנדר בתחילת האביב עוזר לעבות את השיחים ולשמור על צורתו. על ידי בחירת זן המתאים לאקלים שלכם ומתן הטיפול הדרוש, אתם יכולים ליהנות מהיופי והניחוח של הצמחים המגוונים הללו בגינה שלכם או בבית.

מקבץ תמונות: שמן אתרי לבנדר, שמן ארומטי לבנדר, סבוני לבנדר בעבודת יד, צמח לבנדר פורח באדנית ותה לבנדר

הפרחים: סוגי לבנדר וזנים פופולריים

לבנדר אנגלי הוא הסוג הנפוץ ביותר בנוסף, הוא גם הזן העמיד ביותר, ומייצר פרחים סגולים יפים. זנים פופולריים נוספים כוללים לבנדר צרפתי, בעל פריחה ייחודית דמוית פרפר, ולבנדר ספרדי, הידוע בעלים בעלי השיניים ובניחוחו הייחודי. לבנדר אנגלי הוא המגוון הנפוץ והמוכר ביותר של לבנדר. הוא ידוע בקשיחותו וביכולתו להסתגל לתנאי קרקע ואקלים שונים. לבנדר אנגלי גדל בדרך כלל בצורות קומפקטיות ועבות ומייצר פרחים סגולים מדהימים, שהם ריחניים מאוד ומושכים דבורים ופרפרים. לבנדר צרפתי, בולט עם פריחתו המיוחדת דמוית הפרפר. פריחה זו כוללת עלי כותרת קצרים יותר בחלק העליון, הדומים לכנפי פרפר, ועלי כותרת ארוכים יותר הדומים לגוף החרק. פרחי לבנדר צרפתי הם לרוב גוונים של סגול, ורוד או לבן ומפיצים ניחוח מתוק וארומטי. לבנדר ספרדי, מוכר בזכות העלים המשוננים או המשוננים שלו. שלא כמו זני לבנדר אחרים, לבנדר ספרדי יש עלים יחודיים שמוסיפים עניין ויזואלי נוסף לצמח. הפרחים שלו בדרך כלל קצרים וצפופים יותר מהלבנדר האנגלי, עם גוונים הנעים מסגול עמוק ועד ורוד בהיר. לבנדר ספרדי ידוע גם כבעל ניחוח ייחודי ועוצמתי. לכל שלושת הזנים של לבנדר יש את המאפיינים הייחודיים והמשיכה החזותית שלהם. בין אם אתם מעדיפים את הקשיחות והיופי הקלאסי של הלבנדר האנגלי, הפריחה הססגונית של הלבנדר הצרפתי, או העלים הארומטיים והריח הנועז של הלבנדר הספרדי, הצמחים האלה מהווים תוספת נפלאה לכל נוף גינה או בית

טיפים לגידול צמח הלבנדר בבית / לבנדר בגינה:

 • זני הצמח: בחרו את הזן המתאים לאקלים ולתנאי הגידול שלכם. לבנדר אנגלי הוא הסוג הנפוץ ביותר הגדל, שכן יש לו הרגלי צמיחה קומפקטי ומייצר פרחים סגולים יפים. זנים פופולריים נוספים כוללים לבנדר צרפתי, בעל פריחה ייחודית דמוית פרפר, ולבנדר ספרדי, הידוע בעלים בעלי השיניים ובניחוחו הייחודי.
 • שתילת לבנדר: שתלו את הצמח במקום עם שמש מלאה ואדמה מנוקזת היטב. לבנדר לא סובל קרקע כבדה, מלאת לחות ורטובה, לכן אם האדמה בגינה שלכם כבדה מומלץ לשפר את הניקוז שלה על ידי הוספת חומר אורגני.
 • השקיה: השקו את הצמח באופן קבוע, אך אל תציפו בהרבה מים. לבנדר הוא צמח עמיד ליובש, אך לבנדר אוהב מים וגם הצמח גדל טוב יותר אם להשקות אותו באופן קבוע, במיוחד בתקופות החמות של השנה.
 • דשן: דשנו את הצמח פעם בשנה, באביב, בעזרת דשן מאוזן. לבנדר צריך דישון לפני עונת הקיץ החמה.
 • גיזום: גיזמו את הצמח באופן קבוע כדי לשמור על צורתו ולעודד פריחה. גיזום ראשון מבצעים בסוף עונת החורף, לפני שהצמח מתחיל לנבוט. לאחר מכן, גוזמים את הצמח לאחר הפריחה, כדי לעודד צמיחה חדשה לגובה.

ניתן לגדל בעציץ: שלבים לגידול לבנדר בעציץ בבית

 1. בחרו עציץ עם חור ניקוז בתחתית.
 2. בחרו אדמת שתילה מומלצת / במצע לשתילה.
 3. מלאו את העציץ בתערובת של אדמה לפרחים.
 4. שתלו את שתילי הלבנדר במרכז העציץ.
 5. השקו את הצמח היטב, השקיה קבועה בעונות החמות.
 6. הניחו את העציץ במקום עם שמש מלאה.
 7. דשנו את הצמח פעם בשבוע, בעונת הגידול, באמצעות דשן נוזלי.
 8. גיזמו את הצמח באופן קבוע כדי לשמור על צורתו ולעודד פריחה.
 9. בדקו מזיקים ומחלות בצמחים וטפלו בהם בהתאם.

לבנדר בבית: טיפול בצמח 

 1. השקו את הלבנדר באופן קבוע, אך לא להציף הרבה מים.
 2. דשנו את הלבנדר פעם בשבוע, בעונת הגידול, בעזרת דשן נוזלי.
 3. גיזמו את הצמח באופן קבוע כדי לשמור על צורתו ולעודד פריחה.
 4. ערכו בדיקת מזיקים ומחלות בצמח וטפלו בהם בהתאם (במידה ויש).

המלצות נוספות: לבנדר תנאי גידול

 • אם אתם מגדלים לבנדר בעציץ, חשוב להעביר אותו לעציץ גדול יותר מדי שנה, באביב.
 • תוכלו לאסוף את פרחי הלבנדר כשהם פורחים, ולייבש אותם לשימוש בתה או בבישול.
 • אם אתם גרים באזור קר, מומלץ להגן על הלבנדר מפני הקור בחורף. ניתן לעשות זאת על ידי כיסוי הצמח או על ידי העברת העציץ לבית.