השקית צמחים ועציצים בגינה: איך עושים את זה נכון

ללא ספק, אין כמו גינה ירוקה, אבל איך עושים את זה נכון?

הכנו עבורם מדריך טיפים והמלצות להשקיית צמחים נכונה. אבל קודם כל, אנו מזמינים אתכם להכיר את תהליך הפוטוסינתזה של הצמחים: מים + אור + פחמן דו חמצני = חמצן + אנרגיה לפעולות החיים של הצמח, אנרגיה זו תורמת להזנת ולגדילת הצמחים בגינה שלנו, ככל שהצמח יקבל מנת מים מדויקת יותר, כך תיווצר כמות אנרגיה מספקת אשר הצמח צריך וזקוק לגדילתו וצמיחתו.

מתי צריך להשקות את הצמחים שלנו?

מועד ההשקיה תלוי בעיקר בגודל העציץ / בגודל הצמח, בטמפרטורה, בלחות וגם במרחב הגידול. אנו ממליצים להשקות את צמחי הגינה שלנו בשעות הבוקר המוקדמות ובעת הזריחה, הצמח מתחיל את תהליך הפוטוסינתזה, בשעות אלו עדיין קריר וישנה לחות באוויר. אם כך, למה זה טוב? משום שתהליך הזנתו של הצמח מתבצע באופן הזה ללא אידוי מי ההשקיה, בשעות הצהריים שכבת הקרקע העליונה חשופה לקרני השמש ועל כן מאוד יבשה, במצב זה, ההשקיה תהיה מיותרת כי המים יתאדו לפני שיספיקו לחלחל לבית השורשים. לפני שתספיקו לשאול… למה לא בערב? בשעות הערב השמש נעלמת והמים שנשתמש בהם להשקיית הצמח לא יתאדו. הדרך הטובה והנכונה ביותר לבדוק אם הגיע זמן ההשקיה היא לבדוק את יובש האדמה. האם ההשקיה בערב אכן אפקטיבית לצמח? התשובה היא כן ולא. נכון, אין אידוי, אך בשעות אלו לא יתבצע תהליך הפוטוסינתזה – עקב חוסר אור, לכן, ההשקיה תהיה פחות אפקטיבית.

מהי מנת המים המתאימה לצמחים שלנו?

בואו נודה בזה, לא כולנו גננים מקצועיים. ולא תמיד קל לזהות את סוג הצמח. אז בואו ננסה ללמוד ביחד, מהי מנת המים המומלצת לצמח שלנו? זה עניין של ניסוי וטעייה. השקו את כל מצע השתילה של הצמח שלכם, חכו מספר שניות והסתכלו על תחתית האדנית, היא יבשה? המשיכו להשקות, היא מוצפת מים? עצרו! חשוב שיהיו מעט מים בתחתית האדנית כי השורשים ‘שותים’ אותם. לאחר מספר פעמים, תלמדו את המינון הנכון של מנת המים לצמח שלכם.

מהי התדירות המומלצת להשקיה נכונה של הצמחים שלנו?

כאן אנחנו סומכים עליכם! כל כמה ימים נעצו את האצבע 2 ס"מ מתחת לאדמה ובחנו את רמת הלחות של הקרקע (בעיקר קרוב לשורשי הצמחים עצמם) וחושו בעצמכם, האדמה יבשה? השקו במנת מים, האדמה לחה? חכו יום נוסף. לאט, לאט, אתם תלמדו ותראו מהי תדירות המים המתאימה והנכונה לצמח שלכם. הוסיפו מים אבל במידה, אין שום סיבה להציף את הצמחים. הפסיקו להשקות את הצמחים מיד עם צאתם של מים מתחתית האדנית או העציץ, ממש כך.

למחלקות הגינון וההשקיה בצור מרקט אונליין: