חלזונות חשופיות וזחלים: איך להיפטר מחלזונות, חשופיות וזחלים

הדברת חלזונות וחשופיות והדברת זחלים לבד באופן ידידותי

כשמספיק קר ורטוב בחוץ, חלזונות, שבלולים וזחלים יכול להתמקד במה שחשוב: לאכול ולהעמיד צאצאים. חילזון הגינה לדוגמא אוכל כמעט כל צמח ירוק: קיסוס, דשא ואפילו מכרסם את עצי ההדרים. וכן המטרה שלנו לסלקם לתמיד, תוך שמירה על הצמחייה שלנו.

איך להדביר חלזונות וחשופיות לבד?

 • כיצד נזהה חלזונות וחשופיות? ניתן לזהות חלזונות כרכיכות הנושאות קונכייה על גבן ובעלות שני מחושים. חשופיות נראות דומה להן, אך ללא הקונכייה על גבן.

 • לאיזה נזקים גורמים חלזונות וחשופיות? הרכיכות זוחלות על גבי הצמחים ופוגעות ביבול, בגבעולים, בעלוות ובפירות. אמנם הן לא נראות מזיקות, אך ביכולתם של החלזונות והחשופיות להרוס צמחים ויבול רב בלילה אחד.

 • כיצד ניפטר מחלזונות וחשופיות? הטיפול היעיל ביותר הינו מתזון - פיתיון גרגירי עוצמתי לקטילת חלזונות, חשופיות ושבלולים. לרכישת מתזון לחצו כאן.

איך להדביר זחלים לבד?

הזחל בוקע מהביצה ועסוק רוב ימיו באכילה, לרוב של רקמות צמחיות. בפרק זמן זה הוא עובר מספר התנשלויות. בסופו של דבר הוא הופך לגולם, אשר בתורו הופך לפרפר, חיפושית, דבורה, או כל חרק מעופף אחר. בשלב הסופי של מחזור החיים הפעילות מרוכזת סביב הזדווגות והטלת ביצים על צמח פונדקאי מתאים. מחזור חיים זה מכונה "גלגול מלא". הזחל ידוע בהיותו שלב ביניים בהתפתחות “פרפראי”. בישראל קיימים שני מינים נפוצים: עש המנהרות וזחל מודד:

?איך להדביר את זחל עש המנהרות לבד

 • כיצד נזהה את זחל עש המנהרות? זחל עש המנהרות הוא זחל דק וארוך. ניתן למצוא אותו בעיקר על עצי הדר וגינות ביתיות בעונות מעבר. צבעו בדרך כלל לבן או צהבהב והוא משאיר אחריו עקבות מפותלות על גבי העלים.

 • לאיזה נזקים גורם זחל עש המנהרות? זחל עש המנהרות פוגע בעיקר בעצי הדר, כאשר הנזק העיקרי נגרם לעצים צעירים, בשל מחסור בתשתית חזקה לעומת עצים בוגרים, אצלם הנזק הינו אסתטי בלבד. הזחל פועל בעזרת התחפרות וזחילה מתחת לשכבת האפידרמיס של העלה. עקב כך, נפגע תהליך הפוטוסינתזה של הצמח והעץ נחלש. בנוסף, הזחל משאיר ריר צהוב על העלים, דבר הגורם לקיפולם והתייבשותם.

 • כיצד ניפטר מזחל עש המנהרות? ישנם מספר תכשירים לטיפול בזחל עש המנהרות:

 1. סייפן - תכשיר סיסטמי להדברת עש המנהרות, הפועל כרעל מגע וקיבה. לרכישת סייפן לחצו כאן.

 2. סטרגארד - תכשיר יעיל במיוחד, להדברת מגוון רחב של מזיקים, ביניהם זחלי עשים. לרכישת סטרגארד לחצו כאן.

 3. קונפידור - תכשיר סיסטמי נוסף, הפועל בדרך של הגמעה במים להיפטרות מוכחת מעש המנהרות. לרכישת קונפידור לחצו כאן.

 4. דלפין - קוטל זחלי עשים אורגני לגינה הביתית, פועל כהדברה ביולוגית בעזרת חיידק נגד נחלי עשים. לרכישת דלפין לחצו כאן.

 5. קונפידנס - משמש כטיפול קרקע הנקלט בשורשים ומועבר באופן סיסטמי לחלקים השונים של הצמח, לרכישת קונפידנס לחצו כאן.

  איך להדביר את הזחל המודד לבד?

  • כיצד נזהה את הזחל המודד? בניגוד לזחלים ה"רגילים" שרובנו מכירים, זחל מודד הינו בעל זוג רגליים בצידי גופו, איתן הוא נתפס בענף וזורק את עצמו קדימה, על מנת להתקדם. גודלו יכול להגיע ל-2.5 ס"מ. ביכולתו של הזחל המודד להסוות את עצמו לצבע הענף ובלילה הוא נוטה לתלות את עצמו על חוט דק מתחת לאותם ענפים. דרך נוספת לזהות את הזחל המודד, היא בעזרת הגללים שהוא משאיר אחריו ובכך שהוא מגיע כחלק מנחיל זחלים גדול.

  • לאיזה נזקים גורם הזחל המודד? הזחל המודד ניזון בעיקר מעלוות עלים ומניצני פרחים, כך שהוא יכול לגרום לנזק רב במיוחד. במידה והבעיה אינה מטופלת, ביכולתו של הזחל לחסל צמח שלם תוך זמן קצר.

  • כיצד ניפטר מזחל המודד? סטרגארד - תכשיר יעיל במיוחד, להדברת מגוון רחב של מזיקים, ביניהם זחלי עשים, לרכישת סטרגארד לחצו כאן. תרסיס נוסף אשר יעיל במיוחד הוא תרסיס אקוגן - תכשיר להדברת זחלים ומעופפים שונים, הפועל כרעל קיבה, לרכישת תרסיס אקוגן לחצו כאן.

  לפרטים נוספים וביקור במחלקת הדברת מזיקים בצור מרקט אונליין לחצו כאן.