מדריך טיפול בצמחים והשקיית צמחים נכונה למתחילים

מדריך גינון - טיפים והמלצות להשקיית צמחים נכונה

בניגוד למיתוס הנפוץ, שכל עציץ, שתיל או עץ זקוקים להשקיה יומיומית על מנת להמשיך לפרוח ולא לנבול, בפועל יש המון גורמים משתנים שחשוב שכולנו נדע עליהם. אחד הגורמים הכי משפיעים על השקיית הצמח הוא מצבו של מצע השתילה, או מה שנהוג לכנות “אדמה”. מצע השתילה בעציצים הוא החומר המשמש כבסיס לעציץ, ובעצם אוחז את רמת הלחות הנחוצה למערכת שורשי הצמח. אנו ממליצים לקרוא על סוג הצמח שברשותכם או שאתם מעוניינים לרכוש. כך תדעו איזה פרח/ עציץ מתאים לתקופה מסוימת. במידה ואתם אוהבים לגדל את הצמח מאפס, רכשו אצלנו מארז פקעות והחלו לשתול.
  • בקיץ - חובה לדאוג להשקות לפחות 3-4 פעמים בשבוע, בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות או בסמוך להופעת השמש, במצב כזה חלקי הצמח יתייבשו מהר יחסית וכך המזיקים ומחלות העלים יתקשו לשגשג ולהתבסס.
  • בחורף - השקייה רק כשיש צורך, מכיוון שכמות שעות היום נמוכה ביחס לקיץ, הטמפרטורות נמוכות בהשוואה לקיץ, ורמות האידוי נמוכות בהשוואה לקיץ, והגשמים שיורדים גורמים למצע השתילה להישאר לח רוב הזמן, בעיקר באזור עומק העציץ, שם נמצאים השורשים שיונקים את המים.

המלצות וטיפים להשקייה נכונה וחכמה

  • השאירו את מערכת ההשקיה פועלת עם הגדרת מינימום זמן במחשב ההשקיה עד האביב הבא. לדוגמא השקיה של עשר דקות, 3 פעמים בשבוע בשעות הבוקר- וכך נדאג לשמור על מצע השתילה לח בעומק העציץ/ אדנית.
  • במידה ויש לכם שגרת השקייה (כגון 3-4 פעמים בשבוע, או מידי יום בקיץ)- בדקו אחרי כל השקייה שהמים לא מצברים בתחתית העציץ/ אדנית, מכיוון שהמים שנשארים בתחתית מונעים משורשי הצמח להתאוורר וכאשר פתחי הניקוז נסתמים, לאורך זמן, הצמח יכול להירקב.
  • במידה ואין לכם השקייה אוטומטית או שגרת השקייה קבועה, חשוב לבדוק את הצמח, מכיוון שלכל צמח יש את המראה שלו כשהוא רווי שמח ובריא, מנגד את המראה כאשר הוא סובל מחוסר נוזלים. לכן רצוי להביט ולבחון את הצמח, וכך תזהו את הסימנים שהם מתחילים. הסתכלו על האדמה האם היא יבשה, הכניסו אצבע אחת לתוך האדמה והרגישו האם יבש גם בפנים, בחנו את הגבעולים - אם הם מתוחים וזקופים, בחנו גם את העלים - האם הם חלקים ומתוחים.

טיפים נוספים עבורכם להשקיה נכונה

חשוב לזכור שמים וטיפוח לא מספיקים לצמחייה שלנו. חשוב לדאוג לדשן את הצמחים שלנו, מכיוון שהצמחים זקוקים להזנה קבועה של דשנים שישלימו את החסר. ישנם כמה סוגי דשנים מעולים שתוכלו למצוא אצלנו. אם העציץ / או האדנית נמצאים במקום סגור / או מקורה, ניתן לאסוף מי גשמים ולהשקות איתם את העציצים. מי הגשמים הם מים מזוקקים שכמעט ואין בהם מלחים מומסים ובריאים לצמחייה שלנו (ותוך כדי נעזור טיפה לשמור על מקורות המים שלנו). כדי לשתול יחד צמחים בעלי צריכה דומה של מים, כך לא נגיע למצב שבו השקייה של צמח צמא אחד תגרום לעודפי מים עבור כל השאר ולהפך, השקייה לכמה צמחים עמידים ביובש תגרום לצמא של שאר הצמחים. אם יש לכם שאלות נוספות אתם מוזמנים לקרוא את שאר המאמרים שלנו בנושא שתילה וצמחייה. לכל שאלה נוספת נשמח לענות בעמוד הבית שלנו, דרך צ’ט או דרך מייל.

לפרטים נוספים ומחלקת גינון וחוץ בצור מרקט לחצו כאן.